پورتفولیو (Portfolio) یا نمونه کار چیست؟ چگونه پورتفولیو حرفه‌ای بنویسیم؟
اشتراک گذاری

حتما زمانی که در جستجوی کار هستید، این جمله را زیاد می‌شوید که «لطفا نمونه کار خود را برای ما ارسال کنید». ارائه یک نمونه کار حرفه‌ای، راهی فوق‌العاده برای ارائه توانایی‌ها و مهارت‌هایتان به کارفرمایان است. نمونه کار یا پرتفولیو به شما فرصتی می‌دهد تا برای یک موقعیت شغلی، واجد شرایط شوید. هر چند همه کارفرماها و فرصت‌های شغلی نیازمند معرفی نمونه کار نیستند، اما ارائه یک نمایش قوی از توانایی‌ها و مهارت‌هایی که دارید، می‌تواند شما را از رقبایتان متمایز کند.


در پورتفولیو، نمونه کارهای شما در یک دسته‌بندی منظم قرار می‌گیرد و کارفرمایان می‌توانند با دیدن آن، به راحتی در مورد شما و تخصصی که دارید اطلاعات کسب کرده و در مورد استخدامتان تصمیم‌گیری کنند.

کارجویان می‌توانند از متدهای مختلفی برای ایجاد پورتفولیو حرفه‌ای استفاده کنند که از جمله آن می‌توان به ایجاد یک وب‌سایت شخصی یا بهره‌گیری از پلتفرم‌هایی مانند LinkedIn اشاره کرد. به طور کلی نمونه کارها معمولا در قالب نسخه‌های چاپی یا آنلاین ایجاد می‌شود.


به هر جهت زمانی که یک شغل را شناسایی کرده‌اید و آماده برای ارسال درخواست خود هستید، ارائه رزومه و نمونه کار ضروری است. رزومه به صورت یک سند حرفه‌ای خلاصه تجربیات تحصیلی و حرفه‌ای گذشته شما را نشان می‌دهد و یک پورتفولیوی شغلی متمایز می‌تواند توجه کارفرمایان را به سمت شما جلب کرده و آن‌ها را ترغیب به برگزاری جلسه مصاحبه کاری با شما کند.

در این مقاله از رزومه فارسی، به اهمیت نمونه کارها، چگونگی ایجاد آن‌ها و نحوه برجسته‌سازی توانمندی‌های شما از طریق ایجاد پرتفولیو پرداخته‌ایم تا بتوانید به شغل دلخواهتان دست پیدا کنید. بنابراین برای دانستن نکات مهمی در این رابطه، تا انتها همراه ما باشید.


پورتفولیو یا نمونه کار چیست؟

پورتفولیو یا نمونه کار به عنوان یک مجموعه جامع از بهترین ارائه‌های شغلی شما به کارفرمایان بالقوه شناخته می‌شود. این مجموعه اغلب با عناصری همچون مدارک ارتقاء مهارت‌ها، نمونه‌های کاری، آثار بصری هنری و توصیه‌نامه‌ها همراه می‌شود. برخی از شغل‌هایی که ممکن است نیاز به پورتفولیو داشته باشند به شرح زیر هستند:

 • عکاسی
 • طراحی گرافیک
 • توسعه‌دهنده نرم‌افزار
 • نویسندگی
 • ویراستاری
 • کارگردانی
 • مدلینگ
 • فیلم‌برداری
 • آرایشگری

در واقع، نمونه کارها یک ابزار ارزشمند برای نمایش توانمندی‌ها و مهارت‌های شغلی شما به کارفرمایان هستند و برای مشاغلی که به اثبات عملکرد عملی و اجرای عالی نیاز دارند، اهمیت بالایی پیدا می‌کنند.


مراحل ایجاد یک نمونه کار حرفه‌ای


مراحل ایجاد یک نمونه کار حرفه‌ای

برای ایجاد یک نمونه کار حرفه‌ای، می‌توانید مراحل زیر را پیگیری کنید:

 1. جمع آوری موارد مورد نیاز: ابتدا تمامی اطلاعاتی که برای ایجاد نمونه کارتان نیاز دارید را جمع آوری کنید. این موارد شامل: اطلاعات تماس، خلاصه‌ای از تجربیات حرفه‌ای و تحصیلاتتان، گواهی‌نامه‌ها، مجوزهای مرتبط، لیست مهارت‌ها، مدارک، گواهی‌نامه‌ها و اطلاعات مربوط به زندگینامه‌تان هستند.
 2. ایجاد نمونه کارها: نمونه کارها می‌توانند به صورت پروژه‌ها، فایل‌های ویدئویی، تصویری، صوتی یا هر فرمت دیگری باشند که به توانایی‌های شما اشاره کنند.
 3. سوابق و جوایز: بسیاری از کارفرمایان به سابقه شما اهمیت زیادی می‌دهند. بنابراین علاوه بر نشان دادن مهارت‌های خود، بهتر است سوابق و جوایزی که دارید را نیز در پرتفولیوی خود ضمیمه کنید. سوابق درخشان شامل انجام کارهای تیمی، رهبری، اخلاق کاری حرفه‌ای و... هستند.
 4. خدمات اجتماعی: در مورد کارهای داوطلبانه مرتبط با حرفه یا صنعت خاص خود توضیح بدهید؛ این نشان دهنده اشتیاق و تعهد شما به این حوزه است. به ویژه اگر تمایل دارید برای سازمان‌های غیرانتفاعی یا شرکت‌هایی که به جامعه اهمیت می‌دهند کار کنید، این موارد را حتما در پرتفولیوی خود ذکر کنید.

با دنبال کردن این چهار مرحله، می‌توانید یک نمونه کار حرفه‌ای و جذاب ایجاد کرده و توانایی‌ها و تجربیات خود را به کارفرمایان نشان دهید.


دسته‌بندی و مرتب کردن نمونه‌کارها

جهت تسهیل بررسی و مطالعه پورتفولیو، نمونه‌کارها را به ترتیب مناسب و منظم سازماندهی کنید. یک ایده خوب این است که ابتدا رزومه، بیوگرافی و فهرست مهارت‌های خود را قرار دهید. سپس موارد دیگر را بر اساس اهمیت آن‌ها مرتب کنید. اطلاعات خود را به دسته‌های منطقی تقسیم کنید و آن‌ها را در ترتیبی که برای خواننده راحت‌تر است بچینید.

عناوین صفحات را با ایجاد صفحه‌آرایی مناسب و ایجاد فهرست مطالب آماده کنید و از شماره‌گذاری صفحات نیز استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توانید نمونه‌کارهای خود را از جدیدترین به قدیمی‌ترین مرتب کنید تا کارفرمایان بتوانند پیشرفت شما را به راحتی دنبال کنند.


ارائه نمونه‌کارها با ظاهری شکیل


ارائه نمونه‌کارها با ظاهری شکیل

یکی از مزایای بزرگ ایجاد نمونه‌کار، قابلیت نمایش اثرات بصری کار شما است. از نظر بصری جلب توجه کردن نمونه‌کارها برای هر شخصی در حوزه‌های هنری و طراحی بسیار اهمیت دارد. شما باید پورتفولیو خود را به شکلی طراحی و مدیریت کنید که زیبایی، شخصیت و سبک کاری شما را به خوبی نشان دهد. برای نمونه‌کارهای فیزیکی، از کلاسورها، پوشه‌ها یا جعبه‌های مناسب استفاده کنید.


می‌توانید از تقسیم‌کننده‌ها و استیکرهای رنگی استفاده کنید تا یافتن اطلاعات به سادگی امکان‌پذیر شود. اگر هم نمونه کار خود را به صورت آنلاین ارائه می‌کنید، می‌توانید هر بخش را به صورت مجزا و با ظاهری زیبا، مشخص کنید.

 

سفارشی کردن نمونه‌کارها

زمانی که نسخه اصلی از نمونه‌کارهای خود را در اختیار دارید، آن را برای مصاحبه‌ها و موقعیت‌های کاری خاصی که در نظر دارید سفارشی سازی کنید. رزومه و مهارت‌هایتان را تغییر دهید تا به وضوح تطابق با الزامات شغلی مورد نظر را نشان دهند. همچنین می‌توانید تحقیق کنید و ایده‌هایی را که می‌توانید برای بهبود عملکرد شرکت پیاده‌سازی کنید، ارائه دهید.


نکاتی برای بهبود پرتفولیو یا نمونه کار

در زیر چند نکته برای بهبود نمونه‌کارها را شرح داده‌ایم:

 1. پرتفولیو آنلاین بسازید: یک نمونه کار آنلاین به شما این امکان را می‌دهد که کارهای خود را با تعداد بیشتری از مخاطبان به اشتراک بگذارید و آن را در دسترس مخاطبان خود قرار دهید تا بتوانند به راحتی و هر زمان که خواستند، نمونه کارهای شما را بررسی کنند. برای ایجاد نمونه کار آنلاین، می‌توانید از وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های آنلاین مختلف استفاده کنید که البته برخی از آن‌ها رایگان نیستند. ضمن اینکه می‌توانید وب‌سایت خود را برای تعامل هر چه بیشتر از مخاطبانتان ایجاد کنید. برای جلب توجه کارفرمایان به نمونه کارهای آنلاین خود، بهتر است آن‌ها را به صورت زیبا و جذاب قالب‌بندی کنید. طراحی بصری جذاب، تصاویر و اینفوگرافیک‌ها را به نمونه کارهای خود اضافه کنید. هنگامی که نمونه کار آنلاین شما آماده شد، لینک یا پیوندهایی از آن را به رزومه یا پروفایل شبکه‌های اجتماعی خود قرار دهید.
 2. اشتراک‌گذاری کپی نمونه کارها: از تمام محتوای مهمی که ممکن است کارفرما بخواهد در مورد نمونه کار شما نگه دارد، مثل رزومه و برگه‌های مرجع، نسخه کپی تهیه کنید. به علاوه، چندین نسخه فیزیکی از نمونه کارهای خود تهیه کنید تا در صورت درخواست، بتوانید آن‌ها را به مصاحبه‌کننده ارائه دهید.
 3. به‌روز‌رسانی دوره‌ای نمونه کارها: سعی کنید نمونه کارهای خود را به صورت دوره‌ای به‌روز کنید؛ به عنوان مثال هر چند ماه یا یک بار در سال. با بررسی مجدد نمونه کارها، می‌توانید اطلاعات مرتبط را اضافه و بخش‌های قدیمی را حذف کنید. همچنین این یک فرصت مفید برای بررسی پیشرفت‌های خود و جستجوی زمینه‌های بهبود کاری است.
 4. آماده‌سازی برای مصاحبه: نمونه کارهای خود را قبل از مصاحبه مرور کنید تا نقاط قوت دستاوردهایتان را به یاد آورید. نمونه کارها همچنین در مصاحبه مفید هستند، زیرا می‌توانید در پاسخ سؤالات به آن‌ها مراجعه کرده و به کارفرمایان شواهد مستقیمی از مهارت‌های خود ارائه دهید. به عنوان مثال، اگر کارفرما بخواهد نقاط قوت شما را بیشتر بشناسد، می‌توانید به بخش مهارت‌های خود در نمونه کارها مراجعه کرده و پاسخ بهتری را پیدا کنید.

چه مواردی باید در یک نمونه کار حرفه‌ای در نظر گرفته شود؟


چه مواردی باید در یک نمونه کار حرفه‌ای در نظر گرفته شود؟

یک نمونه کار حرفه‌ای باید عناصر زیر را شامل شود:

 1. بیوگرافی حرفه‌ای: این بخش باید خلاصه‌ای از تجربیات، مهارت‌ها و ارتباطات شما باشد و فعالیت‌های حرفه‌ای‌تان را نشان دهد. همچنین باید شامل اهداف شغلی بلندمدت و انتظارات شغلی شما در آینده نیز باشد.
 2. نمونه کار: این بخش مهمترین قسمت پورتفولیو است و باید شامل نمونه‌هایی از کارهای نوشتاری و تصویری شما باشد. اطمینان حاصل کنید کارهایی که انتخاب کرده‌اید، به بهترین نحو تجربه و مهارت شما را نشان می‌دهند. اهمیتی ندارد که آیا این کار بهترین یا گرانترین اثر شماست، فقط باید با اهداف شما مطابقت داشته باشد.
 3. توصیه‌ها: توصیه‌های کارفرمایان قبلی، همکاران سابق، مشتریان یا اعضا نیز باید در پرتفولیوی شما جای داشته باشند. گواهینامه‌ها به کارفرمایان نشان می‌دهند که مهارت‌های شما توسط دیگر متخصصان این صنعت، ارزشمند بوده است.
 4. مهارت‌ها و ویژگی‌های حرفه‌ای: شغل مورد نظر را بررسی کرده و از بین مهارت‌هایی که دارید، آن‌هایی که فکر می‌کنید شما را یک متقاضی قوی‌تر نشان می‌دهند را انتخاب کنید. مهارت‌هایی را اضافه کنید که ممکن است برای کار لازم باشند و دقت کنید که آثار شما این مهارت‌ها را به صورت برجسته نشان دهد. اگر مهارت‌های بین‌فردی یا مهارت‌های زبانی دارید، آن‌ها را نیز در پرتفولیوی خود فهرست کنید.
 5. اطلاعات بیوگرافی: بخش "درباره من" در کارنامه حرفه‌ای شما باید در نظر گرفته شود. همه ما می‌دانیم که هر مصاحبه شغلی با "از خودت بگو" شروع می‌شود؛ بنابراین، این بخش از نمونه کارها به شما در پاسخ به این سؤال کمک می‌کند.
 6. مدارک و گواهینامه‌ها: این بخش باید شامل مدرک تحصیلی، کپی و اسکن مجوزها یا گواهینامه‌ها یا سمینارهای تخصصی که در آن شرکت کرده‌اید باشد. افزودن این اطلاعات به پرتفولیو، اعتبار شما را افزایش می‌دهد و بر صلاحیت‌هایتان برای این موقعیت تاکید می‌کند.
 7. جوایز و دستاوردها: علاوه بر مدارک تحصیلی، هر گونه اطلاعات تکمیلی را نیز در پرتفولیوی خود درج کنید. جوایز یا افتخارات دانشگاهی گزینه‌های خوبی برای گنجاندن در نمونه کار حرفه‌ای شما هستند. اگر قبلا برای دولت کار می‌کردید، می‌توانید سوابق خود را ارائه دهید. بسیاری از شرکت‌ها برای نیروهای باسابقه ارزش قائل هستند و اگر مهارت‌هایی را که آموخته‌اید مرتبط باشند، می‌توانند کارفرمای احتمالی را نیز تحت تأثیر قرار دهند.

 

چه مواردی نباید در یک نمونه کار حرفه‌ای گنجانده شوند؟

یک نمونه کار حرفه‌ای باید به دقت انتخاب شود و تنها شامل موارد مرتبط با اهداف شغلی شما باشد. در زیر برخی از مواردی که نباید در یک نمونه کار حرفه‌ای باشند، آورده شده است:

 1. کارهایی که ارتباطی با هدف حرفه‌ای شما ندارند: نمونه کارها باید مرتبط با موقعیت شغلی مورد نظر باشند. نمونه کارها باید بیشترین ارتباط را با شغل مورد نظر داشته باشند.
 2. کارهای ناتمام یا ناقص: پیش از افزودن یک اثر به نمونه کارهایتان، مطمئن شوید که آن اثر به طور کامل به اتمام رسیده است. نمونه کارهای ناقص ممکن است تأثیر منفی بر اعتبار و وجهه کاری شما بگذارند.
 3. نامه نگاری نکنید: نمونه کارها نباید مانند نامه پر از توضیحات اضافی باشند. بعد از اینکه نمونه کار شما جلب توجه کرد، می‌توانید در فاز‌های بعدی توضیحات دقیق‌تری را ارائه دهید.
 4. اقدامات غیرحرفه‌ای: نمونه کارها باید به صورت حرفه‌ای و جذاب ارائه شوند. از واژگان غیررسمی یا غیرحرفه‌ای که ممکن است خدشه‌ای را در نظر کارفرمایان ایجاد کنند، استفاده نکنید.
 5. غلط املایی یا اشکال در نوشتن: قبل از به اشتراک گذاشتن نمونه کارها، آن‌ها را از نظر اشتباهات املایی، گرامری و سبک نوشتاری بررسی کنید.
 6. موارد شخصی: نمونه کارهای شما باید متمرکز بر کار حرفه‌ای‌تان باشند. بنابراین از ذکر جزئیات شخصی مانند سرگرمی‌ها، اعتقادات مذهبی یا سیاسی خود خودداری کنید. تمرکز بر شخصیت شما در نمونه کارها می‌تواند منجر به عدم حرفه‌گرایی شود.

 

تفاوت بین رزومه و نمونه کار


تفاوت بین رزومه و نمونه کار

رزومه و نمونه کار دو ابزار اساسی در فرآیند یافتن شغل هستند، اما هر کدام وظایف و قالب‌های متفاوتی دارند.


رزومه چیست؟

رزومه یا (CV) مستندی است که تحصیلات، تجربه‌های کاری، مهارت‌ها و سوابق شخصی و حرفه‌ای شما را مختصراً شرح می‌دهد. اغلب شما سوابق کاری خود را به تفصیل در آن ذکر می‌کنید و توضیح می‌دهید که در هر موقعیتی چه وظایفی داشته‌اید. رزومه به شما اجازه می‌دهد مدارک و تاریخچه‌ شغلی‌تان را به کارفرمایان ارائه دهید. همچنین رزومه باید به شکل منظم و سازمان‌یافته باشد و اطلاعات را به صورت مختصر و واضح ارائه کند.


نمونه کار حرفه‌ای چیست؟

نمونه کارها مجموعه‌ای از پروژه‌ها و آثار شما هستند که مهارت‌ها، توانایی‌ها و نحوه انجام پروژه‌هایتان را نمایان می‌سازند. در واقع پرتفولیو می‌تواند شامل نمونه‌های نوشتاری، تصویری، گرافیکی و حتی صوتی باشد. نمونه کارها به عنوان نمونه‌های واقعی از توانایی‌های شما در عرصه‌های مختلف هستند. پورتفولیوی حرفه‌ای باید به دقت و با زیبایی طراحی شود و آثار شما را به دقت انتخاب و ارائه کند. شما می‌توانید تاریخچه کاری‌تان را به نمونه کارها اضافه کنید، اما توجه داشته باشید که جزئیات اضافی مهم نیستند.

 

ضرورت یک نمونه کار حرفه‌ای

اغلب اوغات وجود یک نمونه کار حرفه‌ای بسیار اهمیت دارد، زیرا به عنوان یک بسته کامل، تجربیات، مهارت‌ها و پتانسیل شما برای اشتغال و رشد حرفه‌ای‌تان در آینده را نشان می‌دهد. در واقع نمونه کار یک عنصر کلیدی در ساختار فعالیت حرفه‌ای شماست و برای یافتن فرصت‌های شغلی جدید کمک بسیاری به شما خواهد کرد.

پورتفولیو باید در ابتدا بر روی نمونه‌های کار شما تمرکز داشته باشد. نمونه‌های نوشتاری و تصویری از پروژه‌ها و کارهایی که مدیریت کرده‌اید یا در آن‌ها شرکت کرده‌اید، همگی جزو نمونه کارهای شما محسوب می‌شوند. علاوه بر این پرتفولیو باید شامل نمایشی از مهارت‌ها، تکنیک‌های حل مسائل و نتایجی باشد که به آن‌ها دست یافته‌اید.

از دید کارفرما، یک نمونه کار حرفه‌ای نشان می‌دهد که شما به عنوان یک نیروی کار بالقوه، همیشه در حال پیشرفت هستید و به پیشرفت خود اهمیت می‌دهید. یک نمونه کار همچنین نشان می‌دهد که شما قادر به شناسایی و حل مسائل به صورت مستقل هستید و می‌توانید دستاوردهای حرفه‌ای خود را به طور واضح و مختصر ارائه دهید؛ بنابراین اگر شما نیز برای کارها و تخصص خود ارزش قائل هستید و می‌خواهید در راستای یافتن شغل ایده‌آلتان، نظر کارفرمایان مختلف را جلب کنید، همین حالا دست به کار شوید و برای خود یک پرتفولیوی حرفه‌ای بسازید.

اشتراک گذاری