رایج‌ترین سؤالات مصاحبه شغلی را بدانید و استخدام شوید!
اشتراک گذاری

آیا برای مصاحبه شغلی آمادگی دارید؟ باید گفت، یکی از مهم‌ترین مراحل آماده‌سازی خود برای مصاحبه، آمادگی برای پاسخگویی مؤثر به رایج‌ترین سؤالات مصاحبه شغلی است. ازآنجایی‌که این سؤالات مصاحبه بسیار متداول هستند، استخدام‌کنندگان انتظار دارند که بتوانید به‌آرامی و بدون هیچ تردیدی به آنها پاسخ دهید.


نیازی نیست جواب‌های خود را حفظ کنید، اما باید به آنچه می‌خواهید بگویید فکر کنید تا از سؤالات جا نخورید؛ بنابراین، بهتر است روی جواب‌هایی که قرار است بدهید تمرکز کنید. این آمادگی قبل از مصاحبه اعتمادبه‌نفس شما را افزایش داده و می‌توانید استرس خود را مدیریت کرده و احساس راحتی بیشتری کنید.

در اینجا چندین نمونه سؤال مصاحبه‌های استخدامی و نکاتی برای ارائه بهترین جواب‌ها و توصیه‌هایی در مورد نحوه انجام مصاحبه شغلی آورده شده است.

 

سؤالات رایج در مصاحبه‌های شغلی و بهترین پاسخ‌های ممکن

در این قسمت رایج‌ترین سؤالات مصاحبه شغلی و نمونه پاسخ‌ها را مرور و سپس پاسخ‌هایی بر اساس تجربه، مهارت‌ها و علایق خود آماده کنید. به‌خاطر داشته باشید که به دنبال جواب‌های درست نگردید، بلکه سعی کنید جواب‌هایی بدهید که نشان دهد شما بهترین گزینه استخدام برای موقعیت شغلی مربوطه هستید.

درباره خودت به من بگو

آماده باشید تا در مورد خودتان و اینکه چرا یک کاندیدای ایده‌آل برای این موقعیت هستید صحبت کنید. مصاحبه‌کننده می‌خواهد بداند که چرا شما برای این شغل مناسب هستید. سعی کنید اطلاعات شخصی خود را به‌اندازه نه خیلی زیاد و نه خیلی کم ارائه دهید. همچنین می‌توانید کمی هم در مورد علایق خود صحبت کنید؛ منظور چیزهایی است که ارتباط چندان با شغل موردنظر ندارند اما در مورد شخصیت شما اطلاعاتی ارائه می‌دهند.

چرا شما بهترین گزینه برای شغل موردنظر هستید؟

این سؤال از رایج‌ترین سؤالات مصاحبه شغلی است. استخدام‌کنندگان می‌خواهند بدانند آیا شما تمامی شرایط لازم را دارید یا نه؛ بنابراین، شما باید آمادگی این را داشته باشید که مصاحبه‌کننده را متقاعد کنید شما را به‌عنوان بهترین گزینه ممکن برای موقعیت کاری استخدام کند. در پاسخ باید تلاش کنید جوابی دقیق، مختصر و متمرکز ارائه دهید که نشان می‌دهد این شما هستید که می‌توانید شغل موردنظر را به بهترین شکل ممکن برعهده بگیرید.

چرا این شغل را می‌خواهید؟


چرا این شغل را می‌خواهید؟

چرا برای این موقعیت مناسب هستید؟ اگر استخدام شوی چه کاری انجام می‌دهی؟ این سؤال مصاحبه به شما فرصتی می‌دهد تا به مصاحبه‌کننده نشان دهید که در مورد شغل و شرکت استخدامی چه چیزهایی می‌دانید، بنابراین قبل از مصاحبه، زمانی برای تحقیق در مورد شرکت، محصولات، خدمات، فرهنگ و مأموریت آن بگذارید.

چه تجربیاتی دارید که شما را برای شغل مناسب می‌کند؟

از رایج‌ترین سؤالات مصاحبه شغلی در ارتباط با تجربیات قبلی شماست. استخدام‌کنندگان با اطلاع از تجربیات شما متوجه خواهند شد که آیا تجربیات و تحصیلات شما در موقعیت کاری موردنظر بکار می‌آیند یا نه. پس، فهرستی از کارهایی که انجام داده‌اید و صلاحیت‌ها و توانایی‌هایی که دارید تهیه کنید. باید بتوانید استخدام‌کننده را مجاب کنید که تجربه‌های شما در موقعیت شغلی بسیار کارا هستند و می‌توانند شما را از دیگر نامزدها متمایز کنند.

چرا شغل خود را ترک کرده‌اید؟

برای پاسخ به این سؤال آماده باشید و سعی کنید صادقانه جواب دهید و شرایط کاری خود را توضیح دهید اما هم‌زمان آن را مثبت بیان کنید. به‌صورت خلاصه دلیل ترک خود را بیان کنید و نیازی نیست تمام جزئیات را در اختیار مصاحبه‌کننده بگذارید. وقتی مصاحبه‌کننده در مورد علت ترک کار شما می‌پرسد و اینکه چرا تصمیم دارید در شرکت آنها کار کنید، در پاسخ‌های خود حقایق را بیان کنید و طفره نروید. حتی اگر در شرایط نامناسبی شغلتان را ترک کرده‌اید.

بزرگ‌ترین نقطه قوت شما چیست؟

در پاسخ به این سؤال که از رایج‌ترین سؤالات مصاحبه شغلی می‌باشد، مهم است که در مورد ویژگی‌هایی صحبت کنید که شما را برای آن شغل خاص واجد شرایط کرده و شما را از سایر نامزدها متمایز می‌کند. وقتی به این سؤال پاسخ می‌دهید، از مثال‌هایی برای توضیحات خود استفاده کنید.

به‌عنوان‌مثال، به‌جای بیان این که شما همیشه راه‌حلی برای مشکلات دارید، تجربه‌ای از خودتان را بگویید که این ویژگی شما را نشان می‌دهد. دانستن نحوه انجام مصاحبه شغلی و نحوه پاسخگویی به سؤالات بسیار کمک‌کننده است.

بزرگ‌ترین نقطه قوت شما چیست؟


بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف شما چیست؟

تمام تلاش خود را بکنید تا پاسخ‌های خود را حول جنبه‌های مثبت مهارت‌ها و توانایی‌های خود به‌عنوان یک کارمند تنظیم کنید. این سؤال فرصتی است تا به استخدام‌کننده نشان دهید که برای این کار واجد شرایط هستید.

مدیر می‌خواهد بداند که آیا می‌توانید چالش‌ها را تحمل کنید و کارهای جدید یاد بگیرید یا خیر؛ بنابراین تلاش کنید تا در مورد مهارت‌هایی را که ارتقا داده‌اید و اینکه چطور نقاط ضعف خود را درک کرده‌اید و تلاش‌هایی که برای رفع آنها انجام داده‌اید صحبت کنید.

چگونه استرس و فشار را کنترل می‌کنید؟

این سؤال نیز از رایج‌ترین سؤالات مصاحبه شغلی شناخته شده است. اینکه چگونه با شرایط سخت کنار می‌آیید؟ بهترین راه برای پاسخ به این سؤال این است که مثالی از نحوه مدیریت موفقیت‌آمیز استرس در موقعیت قبلی به اشتراک بگذارید. ادعا نکنید که هیچ‌وقت استرس و فشار کاری را تجربه نکرده‌اید. بلکه به‌گونه‌ای جواب دهید که نشان دهد شما می‌توانید تا حد زیادی استرس را مدیریت کرده و از آن برای پیشرفت بیشتر استفاده می‌کنید.

اهداف شغلی شما چیست؟

قصد دارید برای چه مدتی در شرکت بمانید و کار کنید؟ آیا برنامه‌های شما برای آینده با مسیر شغلی فردی که معمولاً برای این موقعیت استخدام می‌شود مطابقت دارد؟ این سؤال برای این طراحی شده که مصاحبه‌کننده بفهمد آیا به‌محض اینکه فرصت بهتری پیدا کردید، می‌خواهید شرکت را ترک کنید یا ادامه خواهید داد. پاسخ خود را بر روی شغل و شرکت متمرکز کنید و مصاحبه‌کننده را متقاعد کنید که این موقعیت با اهداف بلندمدت شما همسو است.

نتیجه‌گیری

رایج‌ترین سؤالات مصاحبه شغلی در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. همیشه سعی کنید قبل از مصاحبه به جواب‌هایی برای این سؤالات فکر کنید و با این کار اعتمادبه‌نفس خود را بالا ببرید. داشتن اعتمادبه‌نفس شانس شما را برای استخدام افزایش می‌دهد. نکته این است که نیازی به حفظ کردن جواب‌ها نیست بلکه همین‌که در ذهن بدانید می‌خواهید در مورد چه مواردی صحبت کنید کافی است.

اشتراک گذاری